Teknoloji

ABD ve İngiltere harekete geçti… “Yapay zeka iki yılda insanları öldürebilir!”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın teknoloji danışmanı Matt Clifford, yapay zekanın sadece iki yıl içinde ortaya çıkacağını söyledi. “Birçok insanı öldürecek”Bir hükümet bakanı, yapay zekanın bir bilgisayar kadar güçlü olabileceğini söyledi. “distopya”olabileceği konusunda uyardı.

SİBER VE BİYOLOJİK SİLAHLAR YARATMA POTANSİYELİ

Matt Clifford, kısa vadeli riskler bile “oldukça korkutucu”Yapay zekanın birçok ölüme neden olabilecek siber ve biyolojik silahlar üretme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Sunak, Lider Joe Biden’ı Birleşik Krallık’ın uluslararası AI düzenlemesinin merkezinde yer almasına yönelik “büyük planına” ikna etmeye çalışacağı Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecek.

Başbakan, İngiltere’nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı için emsal teşkil eden bir yapay zeka gözlemcisine ev sahipliği yapmasını istiyor ve ayrıca yeni bir uluslararası araştırma kurumu önerecek.

Teknoloji ve dijital ekonomi bakanı Paul Scully, Salı günü TechUK Teknoloji Politikası Liderlik Konferansında birinin yalnızca “Terminatör tarzı bir senaryoya” odaklanmaması gerektiğini söyledi. “Yanlış anlarsak burada takip edebileceğimiz distopik bir bakış açısı var. Ütopik bir bakış açısı da var. Her ikisi de mümkün.”sözlerini ekledi.

İNSANLARIN KONTROL ETMEK ZORUNDA KALACAĞI BİR TEKNOLOJİ

Clifford, bu işin gerçekten yapıldığından emin olmak için dikkatli olunması gerektiğine işaret ediyor. Ayrıca yapay zeka üreticileri küresel ölçekte denetlenmezse insanların kontrol etmesi zor olabilir. “çok güçlü”sistemler ortaya çıkabilir.

ÜST DÜZEY İSİMLERDEN YAPAY ZEKA HAREKETİ

Google DeepMind ve Anthropic’in üst düzey patronları, “yapay zekanın babası” olarak anılan Geoffrey Hinton ile birlikte mektubu imzaladı. Hinton bu ayın başlarında Google’daki görevinden istifa etti ve yapay zekanın yanlış ellere geçmesi halinde insanlığın sonunu getirebileceği konusunda uyardı.

Clifford, İngiltere Başbakanı Sunak’a, ChatGPT ve Google Bard gibi yapay zeka dil modellerini inceleyen bir hükümet görev gücünün geliştirilmesi konusunda danışmanlık yapıyor ve ayrıca Gelişmiş Araştırma ve Buluş Ajansı’na başkanlık ediyor.

TalkTV’ye şunları söyledi: “Yakın vadeli riskler aslında oldukça korkutucu. Bugün yapay zekayı biyolojik silahlar için yeni tarifler oluşturmak veya büyük ölçekli siber saldırılar başlatmak için kullanabilirsiniz. Bunlar kötü şeyler.”

ÖNLEMLER ARTIRILDI

Clifford, yapay zekanın gerçek formda kullanılması durumunda uyumluluk için bir güç olabileceğini söyledi. “Yapay zekanın hastalıkları iyileştirdiğini, ekonomiyi daha verimli hale getirdiğini ve karbon nötr bir ekonomiye ulaşmamıza yardımcı olduğunu hayal edebilirsiniz.”söz konusu.

Politico’ya göre Sunak, İngiltere’nin bu sonbaharda Londra merkezli yeni bir küresel düzenleyicinin yanı sıra uluslararası bir yapay zeka zirvesine ev sahipliği yapmasını istiyor.

Başbakan ayrıca Biden’a yapay zeka için mevcut CERN parçacık fiziği enstitüsüne benzer yeni bir uluslararası araştırma kurumu kurulmasını önerecek.

KAYNAK: HABER7

haberfinike.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu