Haber

Netanyahu: Gizli servis beni uyarmadı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin gizli servisi tarafından Hamas’ın olası bir savaşa hazırlandığı konusunda uyarılmadığını belirtti.

Netanyahu, hesabından konuya ilişkin açıklama yaparak, “Hamas’a karşı uyguladığımız caydırıcılığın işe yaradığını ve bu örgütün uzlaşma arayışında olduğu fikrini dile getirdi” dedi.

Başbakan Netanyahu mesajında ​​savaşın başlangıcına kadar bu fikirlerin sürekli olarak kendisine sunulduğunu belirtti. İsrail’in üst düzey generalleri, gizli servis şefleri ve Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın aksine Netanyahu, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısının sorumluluğunu kabul etmiyor.

Netanyahu’nun mesajının nedeninin, Cumartesi günü düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin, Netanyahu’ya askeri istihbarat lideri ve Shin Bet’ten artan savaş tehlikesine karşı uyarıda bulunan bir belge ilettiğini söylemesi ve Netanyahu’ya şu soruyu sorması olduğu belirtiliyor: Başbakan bu belgeyi görmezden gelirse. Başbakan Netanyahu, X açıklamasında bu soruya ilişkin “Asılsız iddialar” ifadesini kullanmıştı.

“Düşman bölgelerini” denetlemekle görevli birçok asker, Hamas saldırısından önceki haftalar ve aylarda Gazze Şeridi’nde “tehlikeli hareketler” gördüklerini ve bu konuda uyarıda bulunduklarını ancak bu uyarıların İsrail yönetimi tarafından dikkate alınmadığını bildirdi. onların üstleri.

“Savaş uzun ve zor olacak”

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ordunun işgal altındaki Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonlarını genişletmesinin ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin Hamas’a karşı savaşının “uzun ve zorlu” olacağını belirtti.

Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında Netanyahu, “Gazze Şeridi’ndeki savaş uzun ve güçlü olacak ve biz buna hazırız” dedi. İsrail Başbakanı açıklamasında, “Bu, açık hedefleri olan bir savaşın ikinci aşamasıdır: Hamas’ın ordusunu ve liderlik kapasitesini yok etmek ve rehineleri eve getirmek.” Netanyahu ayrıca oybirliğiyle kara operasyonlarını genişletme kararı aldıklarını da belirtti.

dpa,AFP/ SÖ,ET

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl bağlanabilirim?

karakoyunluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu